מחשב, יצירה ויצירתיות, מה הקשר?


אובדן יצירתיות בעידן האלקטרוניקה

מאז התפתחות הטכנולוגיה והאלקטרוניקה, אצל הורים רבים קיים חשש, שמא הילדים יאבדו חלקים חשובים ביכולת היצירה והיצירתיות, שתפגע בהמשך התפתחותם.
כאשר ילדים יושבים מול המסך הם אינם משתמשים בחלק ניכר מחושיהם: חוש המגע, הריח, תחושת משקל, מרקם וכן ההיבטים הקשורים לתקשורת בין אישית ישירה. חשש זה, הוא חלק בלתי נפרד, מעולמם של הורים בעולם המודרני.

 

מהי אותה יצירתיות?

היצירתיות בהגדרה היא היכולת להגיע לפתרון בעיה בכל תחום שהוא בדרך חדשה ומקורית. אדם יצירתי הוא בעל נטייה לחפש חידושים, בעל גישה פעילה ויוזמת, פתוח כל הזמן למידע חדש, סקרן, שואף להיחשף לאתגרים חדשים, נהנה מחקירה וארגון מחדש של אפשרויות ורעיונות שונים ללא חשש מכישלון.

אם נסתכל במבט מעמיק על ילדינו נוכל לראות שהם ממשים כמעט לחלוטין הגדרות יצירה אלה. אחד התחומים הטבעיים ביותר אצל ילדים בגיל הרך, הוא תחום היצירה. פעילות יצירה ויצירתיות קשורים במכלול של תחומי התפתחות הקשורים בדמיון, בזהות, במגע, בחוש אסתטי, מקור לרגיעה והנאה.

 

מה קורה ליצירתיות במהלך השנים?

יצירתיות ויכולת היצירה, משתנה אצל בני האדם לאורך כל תקופת החיים. בגילאי הילדות שלפני תחילת הלימודים, כל הילדים שופעים יצירה. מתברר כי יכולת היצירתיות נפגעת, בסופו של דבר. מרבית האנשים הבוגרים אינם מפגינים יכולת יצירתית ורק מעטים הופכים בסופו של דבר לאמנים יוצרים‏. אם נסתכל בראי על עצמנו נוכל לראות כי גם אנו מאששים טענה זו. למרות שילדותינו הייתה נטולת מחשב ואלמנטים אלקטרוניים, אבד לנו אותו השפע היצרתי שחווינו בילדותנו.

הצורך ליצור אצל ילדים קטנים

ילדים הם יוצרים קטנים מהרגע שהם מודעים לגופם. בתחילת דרכם של הילדים, יצירה לילדים, יכולה להיות, ערבוב של דייסה בכלי. יצירה לילדים בוגרים יותר, מגוונת ובנויה על מילוי של צרכים מורכבים:

הצורך במגע נשאר כל הזמן.  הסקרנות הילדים גוברת, המוטוריקה משתפרת, האפשרויות מתרבות, אך המודעות לניקיון גוברת. החשש מהבלתי מוכר, זהירות, ואיסורים שונים מקטינים חלק זה, של היצירה.

צורך ויזואלי הוא הצורך ליצור משהו "יפה", משהו "קונקרטי". צורך זה מתפתח מאד מרגע שיש לילדים שליטה על אצבעות ידם, והיכולת להחזיק "מכשיר צביעה". צורך זה נתקל לעיתים בתסכול רב, שכן לעיתים קרובות, הרצון ליצור משהו קונקרטי, נתקל בקשיים מוטוריים אדירים.

לגבי רוב הילדים, הדמיון, והרעיונות, מתפתחים לפני יכולת הביצוע. מידת התסכול תלויה באישיותו של הילד, בהתפתחותו המוטורית, ובתמיכה והתגובות שהוא מקבל מסביבתו הקרובה.

צורך רגשי לביטוי רגש ע"י היצירה. ילדים שנותנים להם חומרי יצירה, ומאפשרים להם חופש גמור ליצור, יביעו בעזרת החומרים את הרגשתם. נושא, זה נחקר רבות, והוא משמש בפסיכולוגיה, בשיטות אבחון וטיפול מגוונים.

צורך בשימוש בסמלים שמאפשר להשתמש במשהו קונקרטי שמבטא משהו קונקרטי אחר, במודע או שלא במודע. בניסיונם של הילדים ליצור משהו שיבטא את הרגשתם, חלומותיהם, או חוויותיהם, הם בוחרים לעיתים דווקא בביטוי שאינו קונקרטי, ישיר, אלא סמלי, לפעמים מתוך תכנון ולפעמים עמוק מתוך תת המודע שלהם. גם תחום זה נחקר רבות, ומשומש באבחון וטיפול בקשיים אצל ילדים.

מה הקשר בין יצירה ומחשב?

יצירה לילדים הוא תחום רחב ומפותח מאד מזה עשרות שנים. תחום זה, נקשר בתודעת הורים ומחנכים, כתחום ששייך לטושים, דבקים, נייר ומספריים. עד לשנים האחרונות נתפסה יצירה לילדים כתחום בלעדי של עבודת כפיים כאשר פעילות המחשב הוגדרה כשימוש אלקטרוני "אסור" ולפעמים אף "מגביל" את פיתוח יכולת היצירה והיצירתיות אצל הילדים.

המחשב הפך להיות חלק בלתי נפרד מחיי הילדים בבית וגם בבית הספר, אבל נראה כי נתפס כיצור אלקטרוני שלילי דוגמת קונסולות המשחק, מכשירי הוידאו והטלוויזיה, בעיקר בגלל סוג השימוש שנעשה בו על ידי מרבית האוכלוסייה.

האם באמת יוכל המחשב לקחת חלק אקטיבי בפיתוח יצירה ויצירתיות אצל ילדינו?

יצירה לילדים במחשב, הוא תחום אחר, של היצירה. זהו תחום רחב בעל יכולת השפעה רבה על התפתחותם של ילדים. 
ניתן להבחין בשני סוגים מרכזיים של יצירה בעזרת המחשב:

יצירה המתנהלת כולה במחשב – בניית אנימציות, מצגות, ציור דיגיטאלי, כתיבת סיפורים, בניית אתרים, עיבודי תמונה שימוש בתוכנות גרפיקה ממוחשבת ועוד.

יצירה המשלבת את המחשב עם הפעילות הקלאסית – פרויקטים, שדורשים שימוש במחשב, וחלקם האחר מבוצע בעזרת אמצעים מחוץ לסביבת המחשב. (ביצוע גראפי במחשב, הדפסה, הדבקה, אריזה וכל')

מדוע כדאי לבחור בכלים היצירתיים של המחשב לעבודה עם ילדים?

בחירה טבעית- יצירה היא צורך טבעי אצל ילדים כמו גם נוכחות המחשב, כל שצריך זה להפעיל את היצירתיות שבנו ההורים כדי לשלב בינהם.

מטרות רגשיות – יצירה באמצעות המחשב מהווה כלי מרגיע ומספק.

פיתוח דמיון וחשיבה מופשטת – פיתוח הדמיון והרעיונות קודמים ליכולת המוטורית לבצעם, ביצוע רעיונות באמצעות מחשב מאפשר זרימה מהירה וחופשית עם הרעיונות, רמת הביצוע יכולה להיות גבוהה ומגוונת יותר בכל מה שקשור לאמצעים חזותיים וקוליים. יכולה לאפשר הפקת רעיונות מורכבים גם למי שסובל בעיקוב מוטורי או קושי מוטורי.

פיתוח יכולת חקירה ולמידה עצמאית – שימוש בתוכנות יצירה לילדים, מאפשרת לילדים חקירה טבעית וגילוי יכולות ואפשרויות בקצב שלהם. אין גורמים מאיצים או מתסכלים, והילד מקבל את תחושת הסיפוק של הגילוי והבנת הכלי.

פיתוח חוש אסטטי - העבודה במחשב, מאפשרת לילדים, בכל עת יכולת לשנות בקלות רבה את מבנה היצירה, להקטין להגדיל, להזיז למחוק להוסיף מעל מתחת וכדומה. פעילות זו מאפשרת להם גמישות והזדמנות להביא את יצירתם בדיוק כפי שרצו שתהיה, ולתרגל את העיצובים השונים הקיימים אצלם בראש.

פיתוח שפה – כלי היצירה במחשב פותח בפני הילדים פן נוסף של יצירה מעולם הסרטים. פיתוח תחום הכתיבה היוצרת, של תסריטים, קומיקס ובועות חשיבה ודיבור, מוביל את הילדים לחפש מילים מתאימות כדי שיובנו ע"י הצופים יחד עם תכנים חדשים שיענינו גם את הקורא או השומע. גם אם עדיין לא יודעים לכתוב, יכולים לספר את שיצרו.

סיכום

כלי היצירה לילדים, במחשב אינם תחליף לתקשורת, כתיבה בעיפרון, וציור במברשת או בידיים. המחשב אינו תחליף למשחק עם חבר, למשחק כדורגל, או הקשבה לסיפור שאבא מקריא. המחשב הוא כלי נוסף שיכול להעשיר ולפתח את ילדנו, ובדיוק כמו שנבחר לילדנו ספרים מתאימים, סרטים מתאימים וחוגים מתאימים, נבחר להם גם משחקי מחשב מתאימים.

יצירה לילדים בעזרת מחשב
 

 

חזרה לראש עמוד

יצירה לילדים

              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים