דף הבית >> משחקי חשיבה לילדים - איך נשתמש ונשמור על ילדינו?


משחקי חשיבה לילדים – איך נשתמש ונשמור על ילדינו?


אין ויכוח בין מחנכים והורים, כי משחקי חשיבה לילדים יתרמו להתפתחותם ויגרמו להם הנאה.
הויכוח הקיים בקרב הורים ומחנכים קשור במשחקי חשיבה לילדים במדיה דיגיטאלית. ידוע ששימוש מושכל במשחקי חשיבה לילדים במדיה זו לצרכים חינוכיים עשויה לסייע לילדים, בעוד שחשיפת יתר או חשיפה ללא הדרכה, עשויים לגרום להשפעות שליליות.

קיימים מחקרים פסיכולוגיים שמוכיחים ששימוש יתר במשחקי מחשב עשויים להגביר תופעות של נטייה לאלימות ואגרסיה אצל ילדים. לעומתם התפרסמו מחקרים אחרים שהראו שכאשר הורים הציבו גבולות על תכני משחקי המחשב (אלים/לא אלים), על משך זמן המשחק והקפידו לבחור את התכנים המתאימים לילדיהם מבחינה קוגניטיבית וריגשית, תופעות אלה התמתנו, לעיתים קרובות אף נעלמו ובמקומם נמצא כי משחקי המחשב תרמו להתפתחות ילדיהם.

משחקי חשיבה לילדים והקשר להורים

הורים, אשר מעורבים במשחקי ילדיהם, יושבים עימם ובוחרים להם משחקים, אולי לא יצטרכו את המחקרים שיגידו להם, כיצד ילדם מתקדם ומשתפר בעזרת משחקי המחשב, משום שהם רואים את זה מתרחש מול עיניהם. הורים אחרים, החוששים לשלב את ילדיהם במשחקים דיגיטאליים, יכולים להיעזר במידע המתקבל מתוך מחקרים שונים שנעשו במהלך השנים ומצאו  במשחקי חשיבה לילדים  גורמים חיוביים להתפתחות הילד. מחקרים אלו מצביעים על עליה ביכולת
הקוגניטיביות וכישורי הלמידה של ילדים, בעקבות השימוש במשחקי מחשב/וידאו. מחקרים שונים אף מראים התפתחות והתקדמות בתחומים נוספים חשובים לא פחות, כמו קואורדינציה, מהירות חשיבה, העשרת שפה, למידה של שפה זרה ועוד.

הורים רבים חוששים מפני הנתק החברתי שנוצר במהלך שעות המשחק של הילדים , אך גם כאן מראים ממצאי המחקרים שכאשר בוחרים משחקי חשיבה בעלי תכנים פרו-חברתיים בהם הדמויות תומכות זו בזו במהלך המשחק, בדרך שאינה אלימה, משחקי מחשב אלה מסייעים לילדים לרכוש ולפתח כישורים חברתיים.

להלן מספר רעיונות להורים שיסייעו להם בהעברת המסר:

1. התנגדו לדחף להשתמש במכשירי המובייל כאמצעי לבדר את ילדכם בדרכים.

במקום להשתמש בסמארטפון, טבלט ומכשירי וידאו כאשר אתם נושאים לטיול משפחתי עם ילדכם, ארזו תיק עם משחקים מועדפים עליהם, חוברות צביעה וכמה ספרים ואולי קלטות שמע של שירים או סיפורים. אם אתם יוצאים לארוחה עם מתבגרים, עודדו אותו או אותה לא להשתמש בטלפון הנייד (הדגימו גם אתם התנהגות דומה).

2. עודדו ועזרו לילדכם לתכנן שימוש במדיה אלקטרונית
נסו לאפשר שימוש במשחקי חשיבה לילדים או במדיה אלקטרונית אחרת, לצורכי פנאי, במשך מקסימום 1-2 שעות ביום, אחרי שעורים או מטלות הכרחיות אחרות. עם הדרכת מבוגר, ילדים יכולים לתכנן ולבחור תכניות טלביזיה איכותיות שיתאימו ללוח הזמנים שלהם. שימרו את לוח העדפות זה במקום גלוי (בסמוך לטלביזיה או על המקרר) לצורכי תזכורת.

3. המנעו מצפייה בטלביזיה במהלך ארוחת הערב.
ארוחה בשעות הערב הינה בד"כ השעה שבה כל המשפחה שוהה יחד. עם הטלביזיה דלוקה ברקע, היא עשויה להפריע את מהלך השיחה ובתקשורת שנוצרת בין הסועדים.

4. משחקי חשיבה לילדים - הציאו טלביזיה ומחשבים מחדרי השינה של הילדים
לא רק שהילדים ישבו לראות יותר טלביזיה או יגלשו באינטרנט ללא השגחה, אלה שהם מנתקים את עצמם מפעילויות המשפחה האחרות. מכשיר בחדר השינה עשוי גם להשפיע על מהלך השינה, וליצור בעיות עייפות במהלך הקימה לבית הספר או בזמן השהות בו.

5. צרו מסגרות ללא זמן מסך כזמן משפחה
לדוגמא, השבוע הראשון של חודש מאי, מוכרז בעולם כשבוע ללא מסכים. משפחות מסכימות לבלות שבוע שלם ללא שימוש במסכים כלשהם. מצאו גם זמנים בשיגרה הרגילה של המשפחה שיוכרזו כזמן ללא מסכים.

לסיכום:
מומלץ לאפשר לשחק במשחקי חשיבה לילדים בכל מדיה דיגיטאלית אפשרית, כדי שילדינו ייהנו ובאותו הזמן גם ילמדו. שימוש במשחקי חשיבה לילדים במחשב יכול לקדם ולפתח מיומנוניות רבות אצל ילדינו, כל עוד נצליח להציב את גבולות הזמן ונבחר עבורם את התכנים המתאימים קוגניטיבית וריגשית. כאשר נציב גבולות למשחק של הילדים במדיה דיגיטאלית ונבחר תכנים מתאימים, יוכלו הילדים להשתתף גם בפעילות אחרות הנדרשות להתפתחותם, כמו מפגש עם חברים, פעילות בחצר, ציור, קריאת ספר וכל'.

 
 משחקי חשיבה לילדיםמשחקי חשיבה לילדים של לימודיסק              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים