בטיחות ברשת - בני נוער

Back
דף הבית >> מאמרים >> בטיחות ברשת >> בטיחות ברשת - בני נוער
Bookmark and Share  להדפסת עמודשלח לחבר 
   

 

 
 

רשימת עשה ועל תעשה (מתוך האתר אשנב)

 

 1. אל תשלחו תמונות שלכם לאנשים שאתם לא מכירים דרך האינטרנט.
 2. אל תמסרו את שמכם המלא לאנשים שאתם לא מכירים באינטרנט.
 3. אל תציינו את כתובת המגורים שלכם באינטרנט.
 4. אל תתנו מספר טלפון לאנשים שאתם לא מכירים דרך האינטרנט.
 5. אל תיפגשו בחיים האמיתיים עם אנשים שהכרתם באינטרנט.
 6. אם בכל זאת החלטתם להיפגש עם מישהו שהכרתם באינטרנט, התנו את הפגישה בשיחת טלפון לפני כן. כך תוכלו לשמוע אם אכן מדובר בנער או נערה בני גילכם או במבוגר מתחזה.
 7. קבעו את המפגש במקום ציבורי, שיש בו אנשים נוספים. בשום אופן לא בביתו של אותו אדם או במקום מבודד.
 8. הגיעו למקום המפגש בצורה עצמאית. אל תסמכו על טרמפ מהאדם שאיתו אתם נפגשים.
 9. הגיעו לפגישה בליווי אחד ההורים או אדם מבוגר אחר שקרוב אליכם.
 10. אם אתם מגיעים לבד, ידעו את ההורים או מבוגר קרוב אחר.


   

  אני מוסיפה המלצות ובקשות מתוך הניסיון וההיכרות אישית עם הנושא. אנא קיראו עד הסוף.  כאשר אתם נרשמים לאתר אתם נותנים לעצמכם כינוי. בחרו כינוי נוח לשימושכם, היצמדו תמיד לכינוי זה, ואל תסיימו את המשפט או הקטע שכתבתם בחתימת שימכם. אל תספרו באינטרנט סיפורים שיחשפו את בית הספר שבו אתם לומדים, או חוג מסויים שאתם הולכים אליו או קבוצת כדורסל שאתם משחקים בה. אל תחשפו פרטים שיזהו אתכם, או משהו מחברכם. השימוש בכינוי לא נועד כדי להסתיר את עצמכם בפני חברים, ובפני מי שמכיר אתכם, אלה מפני זרים. חבר טוב יכול לדעת מה הכינוי שלכם, אבל אסור, בתכלית האיסור, שמישהו זר ידע איך קוראים לכם באמת, היכן אתם גרים, ו/או מה מספר הטלפון שלכם.

   


  כאשר אתם מדברים ב- Massenger או ב- Icq הקפידו, לא לדבר עם מי שאתם לא מכירים. לפעמים,זה מאד מפתה לשוחח עם משהו זר, ולשמוע כל מיני מילים יפות עליכם, אך הדבר אסור ומסוכן. אנשים מעמידים פנים שהם אנשים אחרים ומטעים ילדים בשיחותיהם. אדם מבוגר עלול להתחזות לאדם צעיר ולהפך.
  זיכרו – תמיד תמיד לדבר רק עם מי שאתם מכירים. מיחקו מהרשימות את שמות אלה שפורצים לכם לשיחה, ואם זה נעשה באופן קבוע ע"י משהו, פנו למבוגר ודווחו על כך, החליפו מספר, החליפו כתובת, החליפו סיסמא.


   
   

   לעולם, לעולם לא לקבוע פגישה עם משהו דרך האינטרנט. אלא אם כן אתם בטוחים במאה אחוזים שזו חברתכם הטובה, או קרובת משפחה שאתם מדברים איתה לעיתים קרובות. פגישות כאלה יכולות להישמע, תמימות, ולא בעייתיות כשקובעים אותן, אך הן יכולות להיות מסוכנות מאד, אפילו מסוכנות לחייכם.  נהלו שיחות בטעם, גם מבחינת המלל שאתם משתמשים וגם בזמן. אין טעם לנהל שיחות אין סופיות של "מה עניינים", "סבבה" אסור לקלל, להעליב, או לנצל את המחשב והאפשרות להסתתר מאחוריו, כדי לגרום למישהו להאמין שאתם משהו אחר, ולהעליבו. כאשר אתם כותבים משהו, הקורא אינו רואה את פניהם ואינו יכול לראות האם אתם באמת מתכוונים למה שאתם אומרים. אל תנצלו את הכוח שבהסתרת שפת הגוף שלכם.


   


  אל תעבירו שיחות שניהלתם עם משהו אחד למישהו אחר. כאשר מדברים איתכם, זה רק איתכם. השיחות לא נועדו, להקלטה, או תיעוד, או פירסום, או העברה.


   

   

  ניהול אתרים ופורומים

  הרבה ילדים מנהלים היום אתרים.
   כאשר אתם מתחברים לאתר שבו אתם מנהלים את האתר שלכם, אתם משתמשים בשם כינוי וסיסמא. הדבר מאפשר לכם לעשות שינויים באתר כרצונכם. בצעו ניתוק מלא מהאתר. אם אינכם מנתקים את עצמכם מהאתר, כל אחד שיושב אחריכם באותו המחשב יכול להכנס לאתר, ולנהוג בו כשלו. הקפידו להתנתק מהכינוי שלכם כשסיימתם לעבוד. הקפידו לשנות את סיסמת הכניסה שלכם בכל כמה שבועות. מערכות המנהלות עבורכם את האתרים אינן תמיד מוגנות  דיין.
   
   


  כאשר אתם מנהלים פורום יש לכם אחריות, אתם צריכים להחליט מה מטרת הפורום ולשמור על המטרה כל הזמן. אתם יכולים לכתוב באתר שלכם מה מטרת הפורום כדי שכולם ידעו. והקפידו בתור מנהלים, שרק מה שקשור למטרה של הפורום יהיה שם. כך למשל אם קיבלתם הודעה שלא קשורה לאתר או לפורום, פשוט מחקו אותה, לא צריך לנסות לחנך אף אחד. אם קיבלתם הודעת פרסומת למשהו, קללות ממשהו אחר, או כל דבר שלא נראה לכם שייך לנושא, פשוט למחוק, וכמה שיותר מהר. אף פעם אל תנסו לחנך את מי שכתב את ההודעה. המחיקה חזקה מכל מילה ומסבירה את עמדתכם בצורה ברורה.

   
   
  חשוב שתדעו, כי גם אם המבוגרים רוצים מאד להגן עליכם מפני תכנים לא מתאימים באינטרנט, לא ניתן להגן על המחשב, או לסנן תכנים לא מתאימים בצורה מושלמת. ולכן שיקול דעתכם הוא החשוב מכל.


  חשוב מאד!!!!! אם נתקלתם במשהו חריג, שפה גסה, הזמנה, הודעה השמצה, משהו שנראה לכם מסוכן, או שעבר את גבולות המותר, פנו למבוגר ושתפו אותו. גם אם משהו מאיים עליכם לא לספר, או מאיים לפגוע במישהו אחר, אל תפחדו, למבוגרים יש כלים רבים לפתור בעיות, גם כשהן נראות כאילו, לעולם לא יפתרו
   
  ולבסוף, השתמשו במחשב, כדי ליצור, כדי ליהנות, כדי ללמוד, כדי להחליף חוויות, לדבר על רגשות, המחשב יכול להיות כלי כל כך נפלא, אם מקפידים על כל הכללים.


   

   


   
  אם נקלעתם לבעיה הגורמת לכם להיות עצובים, מודאגים, מפוחדים, או מוטרדים,
  ואין לכם מבוגר לשוחח איתו אנא צרו קשר עם עמותת אלם באחד מהדרכים הבאות:
  אתר העמותה: www.yelem.org.il


   

   

  Y-Elem On-Line

  Y-Elem פורום

  Y- Elem Email

  צ''יט אישי

  בואו נדבר על זה

  בהתכתבות

   

   

  אתם יכולים גם לפנות אלי במייל - צופי בכתובת togano@zahav.net.il

 


 

 

בטיחות ברשת - בני נוער
 
 

              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים