דפדפן ילדים

Back
דף הבית >> מאמרים >> בטיחות ברשת >> דפדפן ילדים
Bookmark and Share  להדפסת עמודשלח לחבר 
   
     
 

 

משחקים לגיל הרך

- דפדפן ילדים

 
בעולם קיים מאבק שליטה בתחום הדפדפנים. ובכל תקופה קיימים דפדפנים "שליטים" אחרים. שמות כמו, Netscape, ,Explorer Firefox ולאחרונה-Chrome. הם שמות לתוכנות דפדפן, הקיימים בכל בית. את רובן ניתן למצוא גם בתרגום לעברית.

מאחורי דפדפנים אלה קיימים הבדלי טכנולוגיות והתאמות אך, עבור המשתמש הביתי, אין ביניהם הבדל גדול. הנדסת האנוש של כל הדפדפנים הותאמה למבוגרים.

 


 
  משחקים לגיל הרך - כיצד מסתדרים ילדים עם דפדפנים ?
ילדים משתמשים בדפדפנים בצורה חופשית, ושולטים באפשרויות הבסיסיות של הדפדפנים מגיל צעיר מאד. הדפדפנים פתוחים מאד – תמיד יש כפתור ללחוץ עליו. אין מצב שאין על מה ללחוץ וילדים קטנים לומדים להפעיל את הכפתורים אחורה וקדימה מהר מאד.
במאמר מאת מיכל שגיא סער שהתפרסם באתר "קידום אתרים", "על שימושיות באתרי ילדים" – מתואר מחקר שנעשה בנושא זה. אחד ממסקנות המחקר היו, שילדים מרבים ללחוץ על כפתורי פרסומות, משום שהם מושכים את העיניים, יש בהם אנימציות מרהיבות, וצבעוניות. – הילדים יגיעו לכל דבר שימשוך את תשומת ליבם הסקרנית. תפעול הדפדפנים מבחינה טכנית אינו מהווה בעיה עבור ילדים כלל.
ניתן לקרוא את המאמר כולו כאן
 
 

משחקים - מילת חיפוש שכל ילד יודע להקליד.
האינטרנט מלא במשחקים לילדים ובמשחקים לגיל הרך, הילדים ימצאו בקלות משחקים כאלה, ללא כל מאמץ, כאשר הם מדפדפים בכל דפדפן. ילדים רבים מוצאים את המשחקים שהם משחקים בהם, בעצמם. הורים נדהמים לפעמים מהיכולת של ילדים לשוטט באינטרנט בצורה חופשית, תוך שליטה מדהימה. חברות המעוניינות למשוך ילדים לאתרים שלהם, יודעות את זה ושותלות כפתורים מרהיבים שימשכו את תשומת לב הילדים. לדפדפנים יש זיכרון משלהם- הדפדפן זוכר אתרים שהילד ביקר בהם בעבר, כך שגם אם הילד זוכר אות אחת מהאתר שהוא מחפש, הדפדפן יוביל אותו, לאתר שהיה בו אתמול. הרבה מאד ילדים בגיל הרך, יודעים להיכנס לגוגל, לרשום מילה כל שהיא שהם מחפשים. – ותוך שניות להגיע ל"עולם אחר". אלה הם הילדים, של הדור הזה. ילדים אלה, נולדו לתוך המציאות של המחשב והאינטרנט שמהווים, חלק מחייהם היום יומיים.


 
 

אז מה הבעיה?
שתי בעיות מרכזיות מיון, וזמינות כפתורי קישורים בכל האתרים כולל אתרי משחקים לגיל הרך, שתכניהם המרכזיים מיועדים לגיל הרך.

מיון
רוב האתרים בעולם, הם אתרי קישורים. כלומר אתרים המנסים לרכז עבור המבקר בהם אוסף של קישורים לאתרים המומלצים על ידם. כלומר - עורכי האתר, מחליטים האם להכניס קישור מסוים לאתר, או לא. אך מי הם אותם עורכים של אתרים? מה הם הקריטריונים לבחירת משחקים לגיל הרך, שאותם הכניסו לאתר שלהם, מדוע דוקא אותם ולא אחרים? ברוב המקרים הקריטריונים אינם ברורים. ושיטוט בעשרות אתרים כאלה מלמד, שברוב המקרים, הכמות עולה בהרבה על איכות המשחקים לגיל הרך הנמצאים בהם. ובהרבה מקרים, תחת קטגוריה של משחקים לגיל הרך, נמצאים משחקים שאינם מתאימים, וכן, לא נראה שחינוך, ערכים, למידה, תרבות, גיל, רמה, או איכות, הם הפרמטרים שעל פיהם נבחרים המשחקים. יוצאים מן הכלל הם אתרים שתוכננו כאתרים מקוריים ששמו להם למטרה, לבנות אתר חינוכי המכיל משחקים לגיל הרך. עורכי אתרים אלה בדרך כלל מתייעצים עם אנשי חינוך, פסיכולוגים, ומומחים לתקשוב, על מנת להגיע למוצר איכותי ומעשיר עבור ילדים בגיל הרך. אתרים אלה בדרך כלל ניתנים בתשלום, וילדים המשוטטים בעצמם במחשב, עלולים לנטוש אותם ברגע שיגיעו לכפתור הראשון המבקש רישום ותשלום. כמובן שבים האתרים הקיימים בעולם קיימים יוצאים מן הכלל לכל כלל שנדבר עליו כאן.

זמינות כפתורי קישורים
רוב האתרים, כולל אתרי משחקים לגיל הרך מחזיקים עצמם כלכלית בעזרת פרסומות. מעטים מאד הם האתרים המיועדים לגיל הרך שאין בהם קישורים לפרסומות, או כל קישור אחר המוציא את הילדים מהאזור הבטוח.
התוצאה – שקיימים אתרים יפים מאד עם משחקים לגיל הרך מושקעים ומעשירים, אך ברגע שהילד משוטט בהם בעצמו, הוא חשוף לקישורים שלוקחים אותו למקומות אחרים, שמרגע שלחץ עליהם, חוקי האינטרנט הפתוחים יכולים לקחת אותו לכל מקום.


 
  איזה פיתרונות אפשר להציע ?
קיימים פתרונות שונים כדי ליצור מקום בטוח עבור ילדים. חינוכיים וטכנולוגיים. ניתן לקרוא את המאמרים העוסקים בכך – " בטיחות ברשת – הורים" ו - "מה אפשר לעשות בעזרת הטכנולוגיה"
אחד הפיתרונות המוצעים, לשמירה על הילדים – הוא שימוש בדפדפנים מיוחדים לילדים.
 
 

משחקים לגיל הרך - מה זה דפדפן לילדים?

שני סוגים עיקריים:
א. דפדפן פתוח – הניתן לסגירה

הרעיון מאחורי פתרון זה – הוא לאפשר להורים לבחור את האתרים שאותם הם רוצים לפתוח בפני ילדיהם. ההורים עושים מחקר, בוחרים אתרי משחקים לגיל הרך, מכניסים אותם לדפדפן הילדים ונועלים אותו. הילדים יכולים להיכנס רק לאתרים שנבחרו עבורם.
יתרון
מרחב האינטרנט פתוח כולו, לשיקול ההורים.
חסרונות
1. אבטחה חלקית – היות שגם באתרים המכילים משחקים לגיל הרך, בלבד,קיימים פעמים רבות קישורים ופרסומות למקומות שאינם מומלצים לילדים בגיל הרך.
2. דרישה מההורים למחקר ועבודה, כל הזמן, כדי להוסיף ולהוריד לילדים אתרים מתאימים. לחלק מההורים זוהי עבודה מתאימה ולחלק מההורים יכולה להיות פעולה מטרידה.

ב. דפדפן תוכן
דפדפן שעורכיו בחרו עבור הילדים תכנים שונים מתוך האינטרנט, מקמו, את הקישורים בדפדפן, כך שנוצר דפדפן סגור, מלא בתכנים עבור ילדים. דפדפנים כאלה קיימים לילדים בגיל הרך, ולילדים בוגרים יותר, וחלקם מכילים גם תכנים לימודיים ומעשירים ולא דווקא משחקים לגיל הרך.
יתרון:
ההורה משוחרר ממחקר, הילדים מוגנים לחלוטין וחשופים בדרך כלל לתכנים טובים, האתרים מעודכנים ומתחדשים באורח קבע
חסרונות
1. שיקולי בחירה - יתכן ששיקולי המערכת לא מתאימים לשיקולי ההורים.
2. קישוריות עודפת או חסרה- כאשר אין נעילה של קישורים, הילדים מתרחקים בקלות מהאזור הבטוח. אם קיימת נעילה טובה, הנעילה מבטלת קישורים המושכים את העין ולא ניתן ללחוץ עליהם. דבר זה יוצר תסכול ואכזבה, הילד לוחץ על משהו שנראה כמו כפתור, אך אי אפשר להגיע אליו.


 
 

דוגמאות לדפדפני ילדים המוצעים בעולם ובישראל
KIDO'Z
Bouwser My kids
Rocket
Pikluk Browser
ZacBrowser

Just For Kids – משחקים לגיל הרך
באתר זה אנחנו מציעים דפדפן, תוכן בתפיסה אחרת. הדפדפן מקושר לאתר משחקים לילדים. הדפדפן מכיל מכיל משחקים לגיל הרך, מקוריים וסגורים, ללא כפתורי קישור, וללא פרסומות. ללא שורת כתובת אינטרנט, וללא מועדפים. הילד רואה רק את עולם התוכן שבתוך האתר, ואינו חווה שום הסחות דעת. התכנים נבנים לפי המלצות אנשי חינוך והמלצות על הנדסת אנוש לאתרי ילדים באינטרנט ומספק לילדים סביבה ברורה, אינטראקטיבית, מעניינת, ובעיקר בטוחה. התכנים הכלולים בדפדפן זה כוללים פיתוח של קואורדינציה, יצירה חשיבה וכיף, התכנים מתחדשים לעיתים קרובות, והוא מומלץ מאד לילדים בגיל הרך, לילדים עם קשיי קשב.
ניתן להוריד את הדפדפן מכאן

חזרה לראש עמוד משחקים לגיל הרך - דפדפן לילדים

 

משחקים לגיל הרך

 

              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים