Art and computers

Back
דף הבית >> מאמרים >> יצירה ומחשבים >> Art and computers
Bookmark and Share  להדפסת עמודשלח לחבר 
   


יצירה לילדים - יתרונות השימוש במחשב ככלי יצירתי


יצירה לילדים - בחירה טבעית

היצירה היא ביטוי ראשוני של ילדים. כל הילדים הם יצירתיים באופן טבעי. צד זה הוא הפעיל ביותר אצל ילדים צעירים, ולפעמים נעלם מוקדם מדי, בשל התרבות בת זמננו המדגישה תחרותיות, מעריצה סוכני ידע ודוחפת ילדים למצוינות. בתוך אוירה זאת, משמש המחשב, ככלי בידורי או ככלי לאיסוף מידע, עבור הילדים.
הפניית תשומת ליבם של הילדים אל המחשב ככלי יצירתי, ופיתוח היצירה לילדים גם בתוך המחשב, מאפשרת לילדים תעסוקה מעניינת ובונה, ונותנת להם סביבה לתרגול וישום הרעיונות היצירתיים שהם ממציאים.

 

יצירה לילדים - מטרות רגשיות

- תוכנות העוסקות ביצירה לילדים, בדרך כלל, יוצרות תהליך מרגיע ומספק, אצל הילד. אין צורך למהר, אין משימה שהמחשב מודיע אם עמדת בה או לא. אין יריות, לא "נגמרים להם החיים"  אין ניקוד, אין תחרות, אין מרכיב של לחץ. מרכיבי תסכול מכוונים אך ורק לתהליכי חשיבה, קואורדינציה, שבדרך כלל (אם נבחרה לילד תוכנת יצירה לילדים מתאימה לגילו ויכולתו) מקדמת את הילד. ילדים שיש להם קשיים מוטוריים באחזקת עיפרון, לעיתים נמנעים מביטוי יצירתי בעזרת כלי כתיבה, ולא מביעים את עולם הדמיון העשיר, שבראשם בדרך גראפית. המפגש עם כלי יצירה לילדים במחשב, מקל עליהם, ומאפשר להם לבטא, רעיונות שעדיין אינם יכולים לבטאם בעזרת צבעים ועפרון. כלים יצירתיים לילדים במחשב, מאפשרים חופש גדול בהמצאת רעיונות, ואפשרות לבצעם. ילדים בעלי יכולות גבוהות, לוקחים אפשרויות אלה לפיתוח רמה גבוהה של פרויקטים יצירתיים מכל הסוגים. ילדים בעלי קשיי למידה, יכולים לנצל כלים ויזואליים, קוליים, ונגישים, כדי לעקוף ולהתגבר על חלק מהקשיים שהם נתקלים בהם. יצירה לילדים, בעזרת הכלים היצירתיים במחשב יכולה להפוך עבור ילדים עם קשיי למידה, קשיים התנהגותיים, וקשיים קוגניטיביים, לכלי משמעותי, רגשית, ומעשית.

 

יצירה לילדים - פיתוח דמיון וחשיבה מופשטת

כלים יצירתיים במחשב מאפשרים לילדים, לדמות מצבים דמיוניים, סיפוריים, העולים במוחם. בגלל המגוון הוויזואלי, והקולי, הזמינים לשימוש, הם יכולים ליצור את רעיונותיהם, במימדים שונים, של צורה, קול וסדר הופעתם של מופעים, ודמויות. האפשרויות המגוונות מפעילות את מערכת הדמיון במוחם ומאפשרות להם סיפוק והנאה שביצירה. כלים יצירתיים במחשב הם כלים פתוחים, אך אינם אין סופיים, ונמצאים בתוך גבולות התוכנה. יצירת הגבול, מאפשרת לעיתים, יכולת בחירה מהירה ואפקטיבית לביטוי רגשי, והעלאת עולמו הפנימי אל מדיה חזותית. חלומות שהוא חולם יכולים לקבל חזות ויזואלית, דמויות שהוא מפחד מהם יכולים להימחק ע"י "פצצה". תסכול וכעס יכול להתבטא ע"י מילוי אין סופי של זיקוקים מתפוצצים. יצירת משחק מחשב, מסוג משחקי תפקידים, שבו הם הופכים לדמות בעלת כוחות על, או דמות של מבוגר מחנך, ומקליטים את עצמם בתפקיד האחר, שהם רוצים להיות, או רוצים להרוס, והכל תוך ביצוע, שאינו גורם נזק לאף אחד. רגשות של שנאה ותוקפנות שהילדים חווים יכולים להיות מבוטאים תוך כדי בנייה של דמויות דמיוניות והפעלת פעולות שונות עליהם, ובלי לפגוע ממשית באף אחד. לא רק רגשות שליליים באים לידי ביטוי, בעזרת תוכנות יצירה לילדים. גם רגשות של אהבה והערצה, כאשר הילדים מציבים במרכז יצירותיהם דמויות אהובות ונערצות, מרכיבים את פרצופם על דמות שהם חולמים להיות, מקשטים, צובעים, מדפיסים ומתבוננים בהם שוב ושוב. הדבר מעורר אצלם רגשות של אושר, ואהבה המלווה בהנאה רבה.

 

יצירה לילדים - פיתוח יכולת חקירה ולמידה עצמית

לילדים יש יכולת למידה גבוהה מאד, כאשר מאפשרים להם חופש. תוכנות המאפשרות יצירה לילדים במחשב, הן בדרך כלל תוכנות שהילדים יכולים לחקור וללמוד בעצמם. היכולת הזאת נותנת לילדים ביטחון בעצמם ותחושה של עצמאות. אתגר הלמידה, נותן לילד ערך מוסף לתוצר הסופי, שאותו הפיקו לאחר שנאלצו להתמודד עם אתגר מחשבתי של מציאת הכלים למימוש רעיונותיהם.

 

יצירה לילדים - פיתוח חוש אסטטי

יצירה לילדים במחשב מאפשרת הפקת רעיון, תוך שימוש ביכולות התוכנה, למחוק, להתחרט על פעולה אחרונה, לשנות צבעים, להתבונן, לשנות גודל של צורה, אובייקט, עובי קו, להוסיף, להוריד ולהביא את היצירה למצב שהילד מרוצה ממנה. הילדים, מתבוננים ועוסקים בשילובים השונים כדי להביא את עבודתם למראה אסטטי המשביע את רצונם. הילד מתבונן ביצירה שוב ושוב ויכול לשנותה כל הזמן.

יצירה לילדים - פיתוח שפה

פיתוח שפה קשור בדרך כלל לאינטראקציה בין אנשים, ואילו המחשב, מתקשר בתודעתנו, לאינטראקציה חד ממדית המתבצעת רק באמצעות כתיבה וקריאה.
פיתוח השפה בתוכנות היצירה לילדים, הוא תחום שונה לחלוטין. הילדים מתמודדים עם חיפוש תכנים לסיפור, לשיחה דמיונית באמצעות בועות חשיבה, להקלטות בתוך משחקי תפקידים או מצגות שהם בונים. הילדים מתנסים בחוויה של העברת מסר למשהו אחר. הם מוכרחים ללמוד לנסח את דבריהם, כך שיובנו. כל אלה מחדדים את הרעיונות ואת יכולת הניסוח. כאשר הילדים מתנסים בכתיבת תסריטים לאנימציה, מצגת מדובבת או סרטון קצר, הם לוקחים מספר תפקידים בתכנון ובניהול השיחה שהם יוצרים, הדבר מאפשר להם לחוש את מקומם תחת כובעים שונים.
כאשר הילדים עוסקים בפרוייקטים מורכבים הדורשים הפעלת תוכנת יצירה לילדים, וגם עבודה גרפיאת ידנית, הם נחשפים גם לצורך בהבנת הוראות. ולעיתים לתקשורת עם מבוגר מנחה.

 

יצירה לילדים - כלים

כלי היצירה לילדים, במחשב אינם תחליף לתקשורת, כתיבה בעיפרון, וציור במברשת או בידיים. המחשב אינו תחליף למשחק עם חבר, למשחק כדורגל, או הקשבה לסיפור שאבא מקריא. המחשב הוא כלי נוסף שיכול להעשיר ולפתח את ילדנו, ובדיוק כמו שנבחר לילדנו ספרים מתאימים, סרטים מתאימים וחוגים מתאימים, נבחר להם גם משחקי מחשב מתאימים.

חזרה לראש עמוד יצירה לילדים - יתרונות

יצירה לילדים

 

              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים