מנדלות לצביעה

 

Cave Art Mandalas - מנדלות אמנות ציורי מערות של האדם הקדמון

 

חוברת צביעה מס. 1 מסידרת ה"חוברת שאינה נגמרת"
מוגשת על דפדפן סגור ובטוח

  

 

ציורי מערות האדם הקדמון

 

  

 
חוברת צביעת מנדלות מאומנות ציורי מערות האדם הקדמון

החוברת שאינה נגמרת מס. 1

חוברת צביעת מנדלות - לפיתוח יצירתיות, שילוב צבעים, קואורדינציה, סימטריה וריכוז.

החוברת יושבת על דפדפן פרטי  לילדכם. הדפדפן סגור כך שאין לילד אפשרות לגלוש בכל אתר אחר. פרטים נוספים על משמעות הדפדפן הבטוח ניתן לקרוא כאן.

מה היא מנדלה

מַנְדָּלָה היא סוג של ציור מורכב המצוייר בתוך עיגול. הציור עשוי מצורות וסמלים גראפיים, הבנויים במעגל באופן סימטרי. ציורי מנדלות נעשות במקומות שונים בעולם באופנים שונים, עפרונות צבעים, צורות גאומטריות , דמויות, אלמנטים קישוטיים מחומרים שונים וכן בעזרת גרגרי חול. בתרבות המודרנית, נוצרו דרכים נוספות ליצירת מנדלות באמצעות תוכנות מחשב המאפשרות דיוק מירבי, צורות וצבעים אין סופיים ויכולת צביעה, שיכולה להתאים לכל גיל.

ציורי מנדלות הופיעו בתרבויות שונות בעולם ללא קשר האחת לשניה. בהודו וטיבט, אצל אינדיאנים, אבורג'ינים, ביהודות ובמקומות אחרים. הפסיכואנליטיקאי קארל יונג, ראה במנדלה כלי להשגת שלמות של האישיות. העיגול התוחם את המנדלה מסמל את גבולות העצמי והאזור שמחוץ למנדלה מייצג את הסביבה והעולם שבחוץ.

מדוע קיימת משיכה לנושא המנדלות בעולם המודרני?

העולם המודרני, מאופיין בריבוי של גרויים, דימויים, סמלים, וצבעים, ריבוי הגרויים והאפשרויות, גורם פעמים רבות לאבד את  המרכז, את הגורמים החשובים והמרכזים ביותר בחיינו. אנשים רבים מתקשים בעולם המודרני לארגן את המציאות שלהם באופן מאוזן.

ציור והתבוננות במנדלה, באופן סימבולי יוצר התבוננות מהמרכז החוצה. או מהחוץ אל המרכז. כאשר אדם יוצר מנדלה לפי מאפיינים אלה, הוא נוכנס לריכוז, אל תוך עצמו באופן ממוקד, מן המרכז החוצה, בחווייה שבה אינו צריך שום מיומנות באומנות או ציור קודם, חופשי לביטוי בכל דרך, כאשר המגבלה היחידה היא עבודה בתוך עיגול.

המנדלה יכולה להיות אמצעי אמנותי בציור או באמצעות תבנית מוכנה לצביעה, אך גם משמשת  ככלי במצבים אחרים, כמו טקסי תפילה, אימון בריכוז ובסבלנות, במדיטציה ובטיפול באמנות. בתרבות המודרנית, הפכה המנדלה לכלי פתוח, שבו התכנים יכולים להיות כל דבר, מנדלות מיוחדות לילדים, מנדלות עם מוטיבים של תרבויות שונות בעולם, מנדלות בעלות מבנה גאומטרי מושלם שנוצר באמצעות מחשב ועוד.
בתקופה המודרנית כמו גם בתקופות קדומות שמשה המנדלה אמצעי רב כוח לטיפול. ומיחסים לעבודה עם מנדלות את היכולת להביא את הגוף – הנפש, והרוח, לאיזון פנימי. כיום יש שימוש רחב במנדלות, לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, ובניית כלי הרגעה עצמית. בבעיות הסתגלות, בקשיים מוטוריים ובבעיות סדר וארגון. בזמן צביעת מנדלות ניתן לשחרר את החלק החושב במוח האנושי ולהפעיל את החלק היצירתי. צביעה ובניית מנדלות יכולה לעזור גם במקרים של צורך בשיפור קואורדינציה- תיאום עין-יד, תשומת לב לפרטים, שיפור משמעת העצמית, סבלנות, ויכולת ריכוז גם בסביבה רועשת עתירת גרויים.
מתוך הבנת החשיבות ותרומת המנדלות, יצרו אנשים בעולם המודרני, כלים רבים עבור מחנכים, והורים. באינטרנט ניתן למצוא עשרות אתרים עם מנדלות לצביעה שיתאימו לילדים קטנים, ילדים בוגרים ואף למבוגרים. קיימים עשרות פעילויות, חוגים סדנאות, ושיטות טיפול המשלבות עבודה עם מנדלות. חשוב מאד לבחור עבור הילדים מנדלות לצביעה המותאמים לגילם. צביעת מנדלות דורשת סבלנות ודיוק. ילדים צעירים מדי עלולים לחוות תסכול גדול מדי. צביעה במחשב, יכולה לאפשר לילדים צעירים יותר להנות מחוויית תהליך יצירת המנדלה, גם אם באופן מוטורי, עדיין אינם יכולים לצבוע צורות באופן מדוייק.

כאשר מחליטים לצבוע על גבי דפים כדאי לתת לילדים טושים דקים, או עפרונות צבעוניים. לא לתת להם טושים עבים, צבעי גואש, פנדה וכל'. כאשר נותנים לילדים להרכיב מנדלות בעצמם, אפשר לתת להם כל חומר, כל צבע, כל דבר.


צפו בסרטון הכנת מנדלה מחול בטיבט
 
 
 
 
 מנדלות לצביעה
 
 

 

 

 

 
אם לחצתם על התמונה והתוכנה אינה עובדת, התקינו את התקן נגן פלאש. אם עדיין יש בעיות לחצו כאן לקבלת עזרה 

 

 

              

[Top]      שמירת פרטיות  | דף הבית  |  תקנון האתר | מפת האתר

משחקים לילדים | הורים וילדים| חינוך ילדים | יצירה לילדים | משחקים לגיל הרך | משחקי מחשב לילדים | משחקי חשיבה לילדים